WSC01/21R000FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSC01/21R000FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2012 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 2012
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.111 2.82mm
Depth :
3.18mm
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Tolerance :
±1%
Height :
2.44mm
Working Voltage :
0.7071V
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
500mW
Feature :
Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Resistance :
1Ohm
Power Rating :
500mW
REACH SVHC :
Unknown
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Termination :
J-Lead
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Series :
WSC
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2012 J-Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
WSC01/21R000FEA
Vishay / Dale WSC01/21R000FEA
FIXED RESISTOR WSC Series, Wirewound, 1Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~175°C