WG160PR9SY975-46
Mfr.Part #
WG160PR9SY975-46
Specialized
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Layout, Typical :
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Color :
Brand :
Number of Columns :
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
Material Flammability Rating :
RoHS :
Details
160
Tradename :
W Series
Package :
Bag
Contact Finish Thickness :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
WG
Product Category :
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Datasheets
WG160PR9SY975-46
WG Series Plug, Male Pins Solder Gold - - 160 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle