WG160PR9SY975-39
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WG160PR9SY975-39
Manufacturer
AirBorn
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Voltage Rating :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish :
Gold
Brand :
Number of Columns :
Series :
WG
Connector Usage :
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A
Tradename :
W Series
Contact Finish Thickness :
Number of Positions :
160
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Contact Layout, Typical :
Package :
Bag
Termination :
Solder
Color :
Material Flammability Rating :
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Number of Rows :
3
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
Connector Style :
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Product Category :
Datasheets
WG160PR9SY975-39
WG Series Plug, Male Pins Solder Gold - - 160 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle