VIO75-06P1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VIO75-06P1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC2
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 600V 69A 208W ECO-PAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Package :
Box
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Turn Off Time-Nom (toff) :
330 ns
Published :
Number of Pins :
8
Package / Case :
ECO-PAC2
IXYS Corporation
Current - Collector (Ic) (Max) :
69A
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
VIO
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current - Collector Cutoff (Max) :
800μA
Turn On Time :
105 ns
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Case Connection :
Isolated
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Pin Count :
8
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.8V
Terminal Position :
UPPER
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
IGBT Type :
NPT
JESD-30 Code :
R-XUFM-X8
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
2.8nF @ 25V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 75A
Configuration :
Single
NTC Thermistor :
No
Transistor Application :
Motor Control
Surface Mount :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package Shape :
RECTANGULAR
Input :
Standard
Input Capacitance :
2.8nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Power - Max :
208W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
35
Number of Terminations :
Transistor Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
208W
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Obsolete
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Elements :
1
Base Part Number :
VIO
Qualification Status :
Not Qualified
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
Max Collector Current :
69A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Collector Current-Max (IC) :
69 A