UZD1C220MCL1GB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UZD1C220MCL1GB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
2.2mm
Size Code :
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current @ Low Frequency :
37mA @ 120Hz
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Voltage :
16V
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
6.6mm
Series :
UZD
Capacitance :
22µF
Published :
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
55.5mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
6.3mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Diameter :
800 µm
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
37mA
Height :
3mm
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
3.52μA
Mount :
PCB, Surface Mount
Length :
7mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e6
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Terminal Shape :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Datasheets
UZD1C220MCL1GB
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UZD1C220MCL1GB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, UZD1C220MCL1GB pinout, UZD1C220MCL1GB datasheet PDF, UZD1C220MCL1GB amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UZD1C220MCL1GB ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UZD1C220MCL1GB
UZD 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 37mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C 2.2mm Radial, Can - SMD