UZD1E4R7MCL1GB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UZD1E4R7MCL1GB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
1.3mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
PCB, Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current @ High Frequency :
24mA @ 10kHz
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarity :
POLARIZED
Diameter :
4mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Size Code :
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage :
25V
JESD-609 Code :
e6
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Pbfree Code :
yes
Published :
Leakage Current :
3μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
UZD
Ripple Current @ Low Frequency :
16mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.19
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
16mA
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.126 3.20mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
3mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
4.6mm
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
UZD1E4R7MCL1GB
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UZD1E4R7MCL1GB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:25V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, UZD1E4R7MCL1GB pinout, UZD1E4R7MCL1GB datasheet PDF, UZD1E4R7MCL1GB amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UZD1E4R7MCL1GB ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UZD1E4R7MCL1GB
UZD 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 16mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C 1.3mm Radial, Can - SMD