UWT1V331MNR1GS
Mfr.Part #
UWT1V331MNR1GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
330µF
Tan Delta :
0.14
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
0.1155mA
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Ripple Current :
300mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
UWT1V331MNR1GS
Nichicon UWT1V331MNR1GS
UWT 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 300mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD