UWT1A102MNR1GS
Mfr.Part #
UWT1A102MNR1GS
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.1mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
310mA
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current @ High Frequency :
465mA @ 10kHz
Tan Delta :
0.24
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UWT1A102MNR1GS
Nichicon UWT1A102MNR1GS
UWT 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 310mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD