UWT1E220MCL1GB
Mfr.Part #
UWT1E220MCL1GB
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
57mA @ 10kHz
Ripple Current :
38mA
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Lead Pitch :
2.2mm
Polar
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
6.3mm
Voltage :
25V
JESD-609 Code :
e6
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Number of Pins :
2
Height :
5.4mm
Length :
7mm
Leakage Current :
3μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dissipation Factor :
0.16 %
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
4.535924g
Width :
6.6mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
ONE SURFACE
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Ripple Current (AC) :
38mA
Datasheets
UWT1E220MCL1GB
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UWT1E220MCL1GB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, UWT1E220MCL1GB pinout, UWT1E220MCL1GB datasheet PDF, UWT1E220MCL1GB amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UWT1E220MCL1GB ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UWT1E220MCL1GB
UWT 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 38mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.2mm Radial, Can - SMD