UWT0J471MNR1GS
Mfr.Part #
UWT0J471MNR1GS
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Tan Delta :
0.3
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.02961mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
315mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current :
210mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Diameter :
8mm
Datasheets
UWT0J471MNR1GS
Nichicon UWT0J471MNR1GS
UWT 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 210mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD