UWT0G152MNR1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UWT0G152MNR1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Lead Free :
Contains Lead
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Voltage - Rated DC :
4V
Diameter :
10mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size Code :
Capacitance :
1500μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
310mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.06mA
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
465mA @ 10kHz
Terminal Shape :
Flat
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
UWT
Life (Hours) :
1000 hours
Tan Delta :
0.4
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
UWT0G152MNR1GS
Nichicon UWT0G152MNR1GS
UWT 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 310mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD