UWT0J151MCR1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UWT0J151MCR1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Pbfree Code :
No
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
86mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
UWT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Diameter :
6.3mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
129mA @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Size Code :
Tan Delta :
0.3
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
86mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Capacitance :
150µF
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.00945mA
Datasheets
UWT0J151MCR1GS
Nichicon UWT0J151MCR1GS
UWT 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 86mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD