UWT0G471MNR1GS
Mfr.Part #
UWT0G471MNR1GS
Description
CAP ALUM 470UF 20% 4V SMD
Capacitance :
470µF
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
315mA @ 10kHz
Ripple Current :
210mA
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
4V
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Diameter :
8mm
Leakage Current :
0.0188mA
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Datasheets
UWT0G471MNR1GS
Nichicon UWT0G471MNR1GS
UWT 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 210mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD