UVZ2C100MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVZ2C100MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Stock
421
In Stock :
421
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
3.5mm
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
600 µm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
41mA
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10μF
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Straight
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage :
160V
Diameter :
8mm
Series :
UVZ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
PCB, Through Hole
Height :
11.5mm
Number of Pins :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
41mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.2 %
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tan Delta :
0.2
Published :
2009
Leakage Current :
164μA
Termination :
Radial
Datasheets
UVZ2C100MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ2C100MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:160V, Number of Pins:2, UVZ2C100MPD pinout, UVZ2C100MPD datasheet PDF, UVZ2C100MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ2C100MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVZ2C100MPD
UVZ 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 41mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can