UVZ2AR33MDH
Mfr.Part #
UVZ2AR33MDH
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL
Height :
11mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e0
Series :
UVZ
HTS Code :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitance :
0.33μF
Ripple Current :
5mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
10mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
100V
Leakage Current :
0.003mA
Ripple Current @ Low Frequency :
5mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tan Delta :
0.08
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
5mm
Published :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
UVZ2AR33MDH
Nichicon UVZ2AR33MDH
UVZ 0.33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can