UVY0J332MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVY0J332MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
944
In Stock :
944
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
UVY
Terminal Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
966mA @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
20mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Published :
2009
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Ripple Current :
840mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Capacitance :
3300µF
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
UVY0J332MPD1TD
Nichicon UVY0J332MPD1TD
UVY 3300μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 840mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can