UVY0J153MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVY0J153MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
268
In Stock :
268
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
2.835mA
Published :
2009
Series :
UVY
Voltage :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
16mm
Lead Pitch :
7.5mm
Height :
31.5mm
Mount :
PCB, Through Hole
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
1.82A @ 120Hz
Termination :
Radial
Capacitance :
15000µF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current :
1.82A
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
19 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
2.093A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.58
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Datasheets
UVY0J153MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY0J153MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:6.3V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, UVY0J153MHD pinout, UVY0J153MHD datasheet PDF, UVY0J153MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY0J153MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVY0J153MHD
UVY 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.82A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can