UVR0J330MDD
Mfr.Part #
UVR0J330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
483
In Stock :
483
Lead Pitch :
1.4986mm
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Leakage Current :
0.00624mA
Diameter :
4mm
HTS Code :
Ripple Current :
80mA
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 10kHz
Capacitance :
33μF
Published :
2015
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
6.3V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Tolerance :
±20%
Wire
Terminal Pitch :
1.5mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Datasheets
UVR0J330MDD
Nichicon UVR0J330MDD
UVR 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can