UVR0J102MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVR0J102MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Height :
11.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
3.5mm
Number of Pins :
2
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
540mA @ 120Hz
Ripple Current :
540mA
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
6.3V
Diameter :
8mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
6.3V
Series :
UVR
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
621mA @ 10kHz
Leakage Current :
189μA
Capacitance :
1000µF
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dissipation Factor :
0.28 %
Datasheets
UVR0J102MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR0J102MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Voltage:6.3V, Operating Temperature:-40°C~85°C, UVR0J102MPD pinout, UVR0J102MPD datasheet PDF, UVR0J102MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR0J102MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVR0J102MPD
UVR 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 540mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can