UVK2W221MRD
Mfr.Part #
UVK2W221MRD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V RADIAL
Stock
132
In Stock :
132
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
450V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
1 mm
Capacitance :
220μF
Package / Case :
Radial, Can
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
12.5mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
560mA @ 10kHz
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
2
Number of Pins :
Ripple Current :
350mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.25 %
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
2012
Leakage Current :
4.06mA
UVK
Height :
50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
UVK2W221MRD
Nichicon UVK2W221MRD
UVK 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 12.5mm Radial, Can