UVK2A010MDD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVK2A010MDD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
HTS Code :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
Series :
UVK
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Capacitance :
1μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Ripple Current :
21mA
Length :
11mm
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Aluminum
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage - Rated :
100V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
2.0066mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
2.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UVK2A010MDD1TD
Nichicon UVK2A010MDD1TD
UVK 1μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 21mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can