UVK2V680MHD
Mfr.Part #
UVK2V680MHD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Stock
36
In Stock :
36
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
400mA @ 120Hz
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
25mm
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
400mA
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.052mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.25
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
16mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitance :
68µF
Datasheets
UVK2V680MHD
Nichicon UVK2V680MHD
UVK 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 400mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can