UVK2GR47MED1TA
Mfr.Part #
UVK2GR47MED1TA
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 400V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
19.2mA @ 10kHz
Capacitance :
0.47µF
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
12mA
Lead Pitch :
2.4892mm
Length :
11mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
UVK2GR47MED1TA
Nichicon UVK2GR47MED1TA
UVK 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 12mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can