UVK2E470MHD
Mfr.Part #
UVK2E470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Stock
98
In Stock :
98
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
432mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±20%
EAR99
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ Low Frequency :
270mA @ 120Hz
Matte Tin (Sn)
Length :
20mm
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
270mA
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
2009
Leakage Current :
570μA
Datasheets
UVK2E470MHD
Nichicon UVK2E470MHD
UVK 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 270mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can