UVK2A331MHD1TO
Mfr.Part #
UVK2A331MHD1TO
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Stock
263
In Stock :
263
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
12.5mm
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Voltage - Rated :
100V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
25mm
Ripple Current :
760mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
2015
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ Low Frequency :
760mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.14A @ 10kHz
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
UVK2A331MHD1TO
Nichicon UVK2A331MHD1TO
UVK 330μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 760mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can