UUR1E471MNL1GS
Mfr.Part #
UUR1E471MNL1GS
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
393mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
393mA
Ripple Current @ High Frequency :
510.9mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Height :
10mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Leakage Current :
77μA
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
10mm
Published :
Dissipation Factor :
0.16 %
Width :
10.3mm
Terminal Shape :
Flat
Voltage :
25V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
10.9mm
Capacitance :
470µF
2000 hours
Contact Plating :
Tin
Datasheets
UUR1E471MNL1GS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UUR1E471MNL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, UUR1E471MNL1GS pinout, UUR1E471MNL1GS datasheet PDF, UUR1E471MNL1GS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UUR1E471MNL1GS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UUR1E471MNL1GS
UUR 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 393mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Radial, Can - SMD