UUR1A101MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUR1A101MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Stock
458
In Stock :
458
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Dissipation Factor :
0.24 %
Terminal Shape :
Flat
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current (AC) :
70mA
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e6
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
UUR
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
5.8mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Width :
6.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
70mA
Diameter :
6.3mm
Number of Pins :
2
Leakage Current :
0.03mA
Ripple Current @ High Frequency :
91mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
2009
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Length :
7mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
100μF
Datasheets
UUR1A101MCL1GS
Nichicon UUR1A101MCL1GS
UUR 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 70mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Radial, Can - SMD