UUR1E221MNL6GS
Mfr.Part #
UUR1E221MNL6GS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Leakage Current :
0.165mA
Size Code :
Length :
8.9mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Tolerance :
±20%
Width :
8.3mm
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
232mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
301.6mA @ 10kHz
HTS Code :
Capacitance :
220μF
Dissipation Factor :
0.16 %
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current :
232mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Height :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
UUR1E221MNL6GS
Nichicon UUR1E221MNL6GS
UUR 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 232mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Radial, Can - SMD