UUR1E151MNL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UUR1E151MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Stock
382
In Stock :
382
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
192mA @ 120Hz
Termination :
SMD/SMT
Series :
UUR
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Size Code :
3333
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
8mm
Length :
8.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
10mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Published :
2015
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
28µA
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
0.16 %
Voltage - Rated DC :
25V
JESD-609 Code :
e6
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Ripple Current @ High Frequency :
249.6mA @ 10kHz
Width :
8.3mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current :
192mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
150µF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
UUR1E151MNL1GS
Nichicon UUR1E151MNL1GS
UUR 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 192mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Radial, Can - SMD