USV0J220MFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USV0J220MFD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
7mm
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Diameter :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
6.3V
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.24
Capacitance :
22µF
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Polarization :
Polar
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
3μA
Ripple Current :
34mA
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lead Pitch :
1.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Series :
USV
Datasheets
USV0J220MFD
Nichicon USV0J220MFD
USV 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can