USV0J101MFD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USV0J101MFD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
77mA
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
6.3mm
Lead Pitch :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
6.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
USV
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
77mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
6.3μA
Capacitance :
100μF
Mount :
Through Hole
Height :
7mm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
115.5mA @ 10kHz
Life (Hours) :
5000 hours
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
USV0J101MFD
Nichicon USV0J101MFD
USV 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 77mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can