UST0J470MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UST0J470MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
75mA @ 10kHz
Diameter :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Series :
UST
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
50mA
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
47μF
Tan Delta :
0.24
Leakage Current :
0.003mA
Length :
7mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
2.0066mm
Terminal Pitch :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Published :
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UST0J470MDD1TE
Nichicon UST0J470MDD1TE
UST 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 50mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can