UST0J101MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UST0J101MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ High Frequency :
115.5mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
UST
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
100μF
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
77mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
6.3V
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.0063mA
Ripple Current @ Low Frequency :
77mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Packing Method :
Ammo Pack
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Pitch :
5mm
Diameter :
6.3mm
Length :
7mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
UST0J101MDD1TE
Nichicon UST0J101MDD1TE
UST 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 77mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can