USH1H220MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USH1H220MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
28 Weeks
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Leakage Current :
14µA
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tan Delta :
0.07
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Length :
20mm
Series :
USH
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
1000 hours
Packaging :
Bulk
Datasheets
USH1H220MPD
Nichicon USH1H220MPD
USH 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can - Snap-In