USH1C101MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USH1C101MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.07
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Length :
20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
1000 hours
Series :
USH
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
19μA
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
28 Weeks
Datasheets
USH1C101MHD
Nichicon USH1C101MHD
USH 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can - Snap-In