USA1V330MDD
Mfr.Part #
USA1V330MDD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
35V
Tan Delta :
0.12
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Diameter :
8mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
108mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Leakage Current :
11.55μA
Terminal Pitch :
3.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
72mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
7mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current :
72mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
33μF
Packing Method :
Tape
Series :
USA
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Datasheets
USA1V330MDD
Nichicon USA1V330MDD
USA 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 72mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can