USA1A470MDD1TP
Mfr.Part #
USA1A470MDD1TP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ High Frequency :
88.5mA @ 10kHz
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Series :
USA
Ripple Current :
59mA
GENERAL PURPOSE
Published :
Leakage Current :
0.0047mA
Life (Hours) :
2000 hours
Tan Delta :
0.2
Length :
7mm
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Tolerance :
±20%
Diameter :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
2.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
59mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
USA1A470MDD1TP
Nichicon USA1A470MDD1TP
USA 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 59mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can