USA1V220MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USA1V220MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
85.5mA @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
57mA
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.0077mA
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.4892mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
35V
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
57mA @ 120Hz
HTS Code :
Series :
USA
Capacitance :
22µF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.12
Datasheets
USA1V220MDD1TE
Nichicon USA1V220MDD1TE
USA 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 57mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can