USA1HR22MDD1TE
Mfr.Part #
USA1HR22MDD1TE
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Leakage Current :
0.003mA
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Diameter :
4mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.45mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
7mm
Tan Delta :
0.1
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Published :
Lead Pitch :
1.4986mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.3mA
Capacitance :
0.22µF
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
USA1HR22MDD1TE
Nichicon USA1HR22MDD1TE
USA 0.22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.3mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can