USA1H2R2MDD1TE
Mfr.Part #
USA1H2R2MDD1TE
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
28.5mA @ 10kHz
Diameter :
4mm
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Capacitance :
2.2μF
Polarization :
Polar
Height :
7mm
Lead Pitch :
1.4986mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
19mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.1
Leakage Current :
0.003mA
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Datasheets
USA1H2R2MDD1TE
Nichicon USA1H2R2MDD1TE
USA 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 19mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can