USA1E100MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USA1E100MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Stock
132
In Stock :
132
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
33mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
33mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
2mm
Lead Diameter :
450 µm
Leakage Current :
3μA
Published :
2009
Diameter :
5mm
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.14 %
Height :
7mm
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Tape
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitance :
10μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
USA
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Datasheets
USA1E100MDD
Nichicon USA1E100MDD
USA 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 33mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can