USA1C330MDD1TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USA1C330MDD1TP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
2.4892mm
Length :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
16V
Pbfree Code :
yes
Diameter :
6.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.16
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
57mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
33μF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
HTS Code :
Ripple Current :
57mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Series :
USA
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
85.5mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.00528mA
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
USA1C330MDD1TP
Nichicon USA1C330MDD1TP
USA 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 57mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can