URZ1J470MPD
Mfr.Part #
URZ1J470MPD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Lead Pitch :
3.5052mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead/Base Style :
Straight
Leakage Current :
88.83μA
Capacitance :
47μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
120mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Tape
Package / Case :
Radial, Can
Height :
9mm
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.1
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
63V
Dissipation Factor :
0.1 %
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Termination :
Radial
Datasheets
URZ1J470MPD
Nichicon URZ1J470MPD
URZ 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can