URZ1A220MDD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
URZ1A220MDD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Voltage - Rated :
10V
Series :
URZ
Ripple Current :
40mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Length :
9mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Published :
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2.0066mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2.5mm
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
URZ1A220MDD1TD
Nichicon URZ1A220MDD1TD
URZ 22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 40mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can