URZ1HR47MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
URZ1HR47MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
4μA
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Tape
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Published :
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.0066mm
Height :
9mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Diameter :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
5mA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
1000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
10mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
5mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitance :
0.47µF
Series :
URZ
Datasheets
URZ1HR47MDD
Nichicon URZ1HR47MDD
URZ 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can