URZ1H2R2MDD
Mfr.Part #
URZ1H2R2MDD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
36mA @ 10kHz
Terminal Pitch :
2mm
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
4μA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
Aluminium
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
2.0066mm
Packing Method :
Tape
Ripple Current :
18mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Height :
9mm
HTS Code :
Dissipation Factor :
0.12 %
Capacitance :
2.2μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Datasheets
URZ1H2R2MDD
Nichicon URZ1H2R2MDD
URZ 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 18mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can