URZ1H0R1MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
URZ1H0R1MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Series :
URZ
Ripple Current :
1.1mA
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Pitch :
2.0066mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.2mA @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
0.1μF
Length :
9mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.12
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.004mA
Diameter :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
URZ1H0R1MDD1TA
Nichicon URZ1H0R1MDD1TA
URZ 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.1mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can