URZ1H0R1MDD
Mfr.Part #
URZ1H0R1MDD
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Published :
Packing Method :
Tape
HTS Code :
Ripple Current :
1.1mA
Terminal Pitch :
2mm
Packaging :
Bulk
Height :
9mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
4μA
Ripple Current @ High Frequency :
2.2mA @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.1μF
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1mA @ 120Hz
Diameter :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
URZ1H0R1MDD
Nichicon URZ1H0R1MDD
URZ 0.1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can