URZ1C471MPD
Mfr.Part #
URZ1C471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
225.6μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
290mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.2 %
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Tape
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Diameter :
10mm
Height :
9mm
Ripple Current :
290mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
URZ
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
435mA @ 10kHz
Published :
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
470µF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
URZ1C471MPD
Nichicon URZ1C471MPD
URZ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 290mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can