URZ1C102MHD
Mfr.Part #
URZ1C102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Stock
51
In Stock :
51
Published :
2009
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Height :
12.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
520mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
Tape
Leakage Current :
480μA
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
1000µF
Diameter :
12.5mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Series :
URZ
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
520mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
598mA @ 10kHz
Datasheets
URZ1C102MHD
Nichicon URZ1C102MHD
URZ 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 520mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can